Powiatowy Urząd Pracy ogłasza nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców
Termin naboru wniosków od 28.07.2025r. do 01.08.2025r.
W 2025 roku środki z rezerwy KFS są przeznaczone na finansowanie zadań w ramach priorytetów Rady Rynku Pracy:
Priorytet nr 10: Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób po 50 roku życia.
Dotyczy osób, które ukończyły 50 rok życia, według stanu na dzień składania wniosku o dofinansowanie.
Priorytet nr 11: Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
Pracodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności tj. przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności bądź oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia.
Priorytet nr 12: Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z niskim wykształceniem.
Ze wsparcia w ramach tego priorytetu mogą skorzystać osoby, które nie mają świadectwa dojrzałości, w tym nie ukończyły szkoły na jakimkolwiek poziomie. Wymagane jest oświadczenie Wnioskodawcy, iż pracownik kierowany na wnioskowaną formę kształcenia ustawicznego spełnia kryteria dostępu.
Priorytet nr 13: Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w obszarach/branżach, które powiatowe urzędy pracy określą na podstawie wybranych przez siebie dokumentów strategicznych, analiz czy planów rozwoju jako istotne dla danego powiatu czy województwa.
Warunkiem dostępu do niniejszego priorytetu jest posiadanie jako przeważającego (według stanu na 1 stycznia 2025 roku) odpowiedniego kodu PKD – określonego przez urząd pracy, na podstawie dokumentów: Strategia Rozwoju Powiatu Otwockiego na lata 2022-2030, jako cele strategiczne wymagające szczególnego wsparcia, uznano:
1. Rozwój kapitału ludzkiego i pomocy społecznej: sekcja Q kody PKD 87, 88 oraz sekcja P kody: 85.
- Rozwój turystyki, w tym biznesowej i weekendowej: sekcja I kody PKD 55, 56 oraz sekcja N kody PKD 79.
- Poprawa jakości administracji publicznej: sekcja O kody PKD 84.
- Rozwój infrastruktury technicznej i społecznej: sekcja F kody PKD 41, 42, 43 oraz sekcja R kody PKD 90, 91, 93.
- Kompleksowa promocja powiatu: sekcja M kody PKD 73
Składany wniosek musi mieścić się w obszarze jednego z priorytetów.
- załącznik: kierunkowe wytyczne do priorytetów z KFS
Koszt dofinansowania kursów i studiów podyplomowych w ramach środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego nie może przekroczyć w ciągu roku kwoty 7.000,00 zł (słownie: siedem tysięcy złotych) na jednego uczestnika, w przypadku wyższej kwoty różnicę pokryje pracodawca.
Przy rozpatrywaniu wniosku starosta uwzględnia na podstawie §6 ust.5 Rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego:
• zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
• zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
• koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
• posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
• w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
• plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
• możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy.
W sytuacji, gdy zainteresowanie pracodawców skorzystaniem ze środków KFS przekroczy przyznany limit na powiat: pierwszeństwo dofinansowania otrzymają pracodawcy niekorzystający w 2024r. i 2025r. z tej formy wsparcia oraz w przypadku, gdy wnioski Pracodawców spełniające kryteria przyznania wsparcia przekroczą wartość środków KFS otrzymanych przez Urząd, środki zostaną przyznane Pracodawcom proporcjonalnie do posiadanych środków.
Kompletne wnioski należy składać zgodnie z ogłoszonym naborem w sekretariacie urzędu, pokój nr 14 w godz. 8:45-15:00.
Wnioski można składać osobiście, drogą pocztowa, pocztą elektroniczną (podpis elektroniczny) lub przesyłką kurierską. W przypadku wniosków nadesłanych pocztą lub przesyłka kurierską o przyjęciu wniosku decyduje data wpływu wniosku do siedziby Powiatowego Urzędu Pracy w Otwocku.
O przyjęciu wniosku decyduje data wpływu wniosku do siedziby
Powiatowego Urzędu Pracy w Otwocku.
W wyjątkowych sytuacjach (np. w przypadku wpływu do Urzędu dużej ilości wniosków), Urząd zastrzega sobie możliwość wydłużenia terminu rozpatrzenia złożonych wniosków.
W takim przypadku Urząd zamieści na stronie internetowej informację o przedłużeniu terminu rozpatrywania wniosków.
O wyniku rozpatrzenia wniosku pracodawca zostanie poinformowany pisemnie. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku Urząd zawrze z pracodawcą umowę o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy.
Działania rozpoczęte przed zawarciem wyżej wymienionej umowy nie będą finansowane.
Wszystkie finansowane działania muszą rozpocząć się w 2025 roku.
Druki do pobrania: