Powiatowy Urząd Pracy ogłasza nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców
Termin naboru wniosków od 19.02.2025r. do 21.02.2025r.
W 2025 roku środki z KFS są dedykowane na finansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców zgodnie z ustalonymi przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej priorytetami:
1) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
2) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
3) Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
4) Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
5) Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
6) Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
7) Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
8) Rozwój umiejętności cyfrowych.
9) Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
Składany wniosek musi mieścić się w obszarze jednego z priorytetów.
- załącznik: kierunkowe wytyczne do priorytetów z KFS
Koszt dofinansowania kursów i studiów podyplomowych w ramach środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego nie może przekroczyć w ciągu roku kwoty 7.000,00 zł (słownie: siedem tysięcy złotych) na jednego uczestnika, w przypadku wyższej kwoty różnicę pokryje pracodawca.
Przy rozpatrywaniu wniosku starosta uwzględnia na podstawie §6 ust.5 Rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego:
• zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
• zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
• koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
• posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
• w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
• plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
• możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy.
W sytuacji, gdy zainteresowanie pracodawców skorzystaniem ze środków KFS przekroczy przyznany limit na powiat: pierwszeństwo dofinansowania otrzymają pracodawcy niekorzystający w 2024r. z tej formy wsparcia oraz w przypadku, gdy wnioski Pracodawców spełniające kryteria przyznania wsparcia przekroczą wartość środków KFS otrzymanych przez Urząd, środki zostaną przyznane Pracodawcom proporcjonalnie do posiadanych środków.
Kompletne wnioski należy składać zgodnie z ogłoszonym naborem w sekretariacie urzędu, pokój nr 14 w godz. 8:45-15:00.
Wnioski można składać osobiście, drogą pocztowa, pocztą elektroniczną (podpis elektroniczny) lub przesyłką kurierską. W przypadku wniosków nadesłanych pocztą elektroniczną lub przesyłka kurierską o przyjęciu wniosku decyduje data wpływu wniosku do siedziby Powiatowego Urzędu Pracy w Otwocku.
W wyjątkowych sytuacjach (np. w przypadku wpływu do Urzędu dużej ilości wniosków), Urząd zastrzega sobie możliwość wydłużenia terminu rozpatrzenia złożonych wniosków.
W takim przypadku Urząd zamieści na stronie internetowej informację o przedłużeniu terminu rozpatrywania wniosków.
O wyniku rozpatrzenia wniosku pracodawca zostanie poinformowany pisemnie. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku Urząd zawrze z pracodawcą umowę o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy.
Działania rozpoczęte przed zawarciem wyżej wymienionej umowy nie będą finansowane.
Wszystkie finansowane działania muszą rozpocząć się w 2025 roku.
W dniach 17-18.02.2025r. w godz: 9:00-14:00 zapraszamy pracodawców zainteresowanych złożeniem wniosku o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na indywidualne konsultacje do siedziby urzędu – pokój nr 7, oraz telefonicznie pod numerem: 22 779 37 14 w. 210 lub 503 851 387.
Druki do pobrania:
- Wniosek Pracodawcy o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
- Formularz informacji przy ubieganiu się o pomoc de minimis.
- Regulamin finansowania działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w ramach KFS
- Barometr zawodów 2025 - powiat otwocki
- Kierunkowe wytyczne Krajowy Fundusz Szkoleniowy w roku 2025.