Powiatowy Urząd Pracy w Otwocku realizuje projekt
pt.: „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie otwockim (IV)"
współfinansowany przez Unię Europejską ze środków z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś Priorytetowa I – Rynek otwarty dla wszystkich Działanie 1.1 – Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy – projekty pozakonkursowe Poddziałanie: 1.1.1 – Wsparcie udzielone z EFS
Celem projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych w wieku 18-29 lat pozostających bez pracy w powiecie otwockim.
Projekt skierowany jest do osób młodych w wieku 18-29 lat, (w tym do osób z niepełnosprawnościami) zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Otwocku spośród których co najmniej 60% uczestników musi stanowić tzw. młodzież NEET. Zgodnie z definicją przyjętą w PO WER osobą z kategorii NEET jest osoba, która spełnia łącznie trzy następujące warunki:
- nie pracuje (tj. jest bezrobotna lub bierna zawodowo);
- nie kształci się (tj. nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym albo zaniedbuje obowiązek szkolny lub nauki);
- nie szkoli się (tj. nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy oraz nie brała udziału w tego typu formie aktywizacji, finansowanej ze środków publicznych, w okresie ostatnich 4 tygodni).
Urząd zapewnia możliwość skorzystania ze wsparcia byłym uczestnikom/uczestniczkom projektów realizowanych w ramach Celu Tematycznego 9 w RPO, w celu zapewnienia kompleksowego wsparcia osobom kończącym udział w tych projektach, o ile kwalifikują się do projektu PUP.
Udzielenie wsparcia w ramach projektu każdorazowo poprzedzone będzie identyfikacją potrzeb uczestnika projektu poprzez opracowanie lub aktualizację Indywidualnego Planu Działania (IPD). Formy wsparcia zastosowane wobec uczestników w projekcie będą wynikały z IPD.
Formy aktywizacji zaplanowane w projekcie:
- pośrednictwo pracy i/lub poradnictwo zawodowe,
- staże,
- szkolenia,
- jednorazowe środki na działalność gospodarczą,
- refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy,
- prace interwencyjne.
Głównym rezultatem projektu będzie podjęcie zatrudnienia przez 44% osób z niepełnosprawnościami, osób długotrwale bezrobotnych, osób o niskich kwalifikacjach (do poziomu ISCED 3) oraz 59,5 % dla pozostałych osób nienależących do ww. grup podejmujących zatrudnienie.
Okres realizacji projektu: 01.01.2020 r. – 31.12.2022 r.
Budżet projektu dla PUP w Otwocku – 6 930 593,11 zł, w tym wkład EFS: 5 841 103,86 zł.
Wsparciem w projekcie zostaną objęte ogółem 306 osoby bezrobotne.
Szczegółowych informacji dotyczących realizacji projektu udzielają doradcy klienta w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Otwocku, ul. Górna 11, w godzinach od 815 do 1400 lub telefonicznie (22) 779 37 14 oraz pracownicy merytoryczni:
Osoby do kontaktu:
Organizacja staży, prace interwencyjne:
Beata Romsicka – pok. 16, tel. 22 779 37 14 wew. 226
Przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej, refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy,:
Agnieszka Łużyńska – pok. 16, tel. 22 779 37 14 wew. 226
Organizacja szkoleń:
Małgorzata Ostrowska pok. 7, tel. 22 779 37 14 wew. 210
Monika Dadia – pok. 7, tel. 22 779 37 14 wew. 210
Wnioski na poszczególne formy wsparcia będą przyjmowane w ramach oddzielnie ogłaszanych naborów. Informacje o naborach umieszczane będą na stronie PUP Otwock www.otwock.praca.gov.pl w aktualnościach.
PROJEKT REALIZOWANY JEST ZGODNIE Z ZASADĄ RÓWNOŚCI SZANS
I NIEDYSKRYMINACJI, W TYM ZAPEWNIENIA DOSTĘPNOŚCI DLA OSÓB
Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI ORAZ ZASADĄ RÓWNOŚCI SZANS KOBIET I MĘŻCZYZN
I NIEDYSKRYMINACJI, W TYM ZAPEWNIENIA DOSTĘPNOŚCI DLA OSÓB
Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI ORAZ ZASADĄ RÓWNOŚCI SZANS KOBIET I MĘŻCZYZN